Aquaria Vattenmuseum
Upplev ett dygn i regnskogen med dag och natt, regn och åska. Följ floden och se om du kan hitta rockorna! Ta vägen över hängbron och titta ner på pirayorna som simmar under dig. Kom nära hajar, muränor, clownfiskar och koraller.
I vår nordiska del kan du se öring som hoppar upp för vår laxtrappa. Kryp ner i kloakäventyret och se hur det är i en kloak. Se på filmen som guidar dig genom museet och pröva vårt fiskspel "Vad heter fisken?"
Missa inte!
Nya audioguiden som guidar er runt på ett kul och intressant sätt runt om i museet. Där kan ni bland annat lära er mer om koraller, de söta clownfiskarna och muränan Sixten.
Fiskmatning!
Fiskarna matas varje tisdag, torsdag, lördag och söndag kl. 14.30. Innan matningen berättar vi lite om fiskarna och du får gärna ställa frågor!
Missa inte när de prickskjutande sprutfiskarna matas under den lilla rundvandringen eller lek och lär!
Lilla rundvandringen är tisdagar kl 13.30, onsdagar kl 14.30, lördag och söndag kl 13.30.
Lek och lär är på torsdagar kl 13.00.
Ordinarie öppettider
tis-sön 10-16.30
Entré
Okej med egen matsäckJa
HandikappsanpassatNej
SkötbordJa
RestaurangNej
KaféJa
Adress
Falkenbergsgatan 2, Djurgården
08-660 90 89




