Barnvagnsteater på Boulevardteatern
Barnvagnsbio har man ju hört talas om, men barnvagnsteater – vad är det? Barnpatrullen gick på improvisationsteater till toner av pianokomp och barnskrik.
Det är trångt i foajén på Boulevardteatern denna eftermiddag. Barnvagnarna står på rad i entrén och förväntan ligger i luften. Det är ingen vanlig publik som strax ska slå sig ner i salongen. I dag är medelåldern betydligt lägre än normalt och åhörarna är mer högljudda än vanligt. Det är premiär för barnvagnsteater.
Mammalediga kompisarna Pernilla, Lotta och Martina har kommit till Boulevardteatern med döttrarna Tyra, 11 månader, Clara, 7 månader, och Irma, 3 månader, för att se när författaren och skådespelaren Martina Haag utsätts för improvisationsteater. Ingen av tjejerna har varit på barnvagnsteater eller barnvagnsbio tidigare.
– Jag går gärna på teater annars, men det blir ju av inte så ofta nu när man har småbarn. Därför tyckte jag det var en jättekul idé att kunna gå mitt på dagen och ta med mig Clara, säger Lotta.
Gott om plats
I salongen är det fullt av mammor och småbarn från noll till dryga året. Även en och annan farmor och mormor skymtar, men förvånansvärt få pappor. Kanske lockar dagens gäst främst mammor. Pernilla, Lotta och Martina slår sig ner på en bänkrad långt fram med sina döttrar.
– Vi säljer bara 100 biljetter fast salongen rymmer 150 platser, för att det ska finnas gott om plats att ta in insatser och skötväskor, berättar producenten Anna Holmkvist. Tanken är att atmosfären på teatern ska vara tillåtande och välkomnande för både barn och föräldrar. Ingen ska känna sig obekväm om barnet börjar gråta eller vill ut och krypa lite i gångarna.
Schlagers och thriller
Innan dagens gäst äntrar scenen värmer de tre skådespelarna upp med lite övningar där vi i publiken får kasta ur oss teman som de ska improvisera till. Det blir tokroligt när de ska sjunga schlager och improvisera en thriller på olika dialekter, allt ackompanjerat av en skicklig pianist som förhöjer stämningen. De unga i publiken verkar ta det hela med ro även om ett och annat skrik och gurgel hörs.
Tyra, 11 månader, sitter på en egen stol bredvid mamma och tittar som förtrollad på de tokiga tanterna på scenen, medan Irma, 3 månader, sover gott i sin insats. Men det är inte alla som sitter stilla och njuter. En liten kille med bus i blicken är flera gånger på väg upp på scenen i supersnabb krypfart. Hans mamma får kasta sig handlöst fram för att hugga tag i ett byxben innan han är uppe hos skådespelarna.
Vuxenskratt och barngråt
Så kommer Martina Haag in. Regissören Marvin Yxner börjar med att fråga om hennes uppväxt. Det dröjer inte länge förrän de tre skådisarna hoppar upp ur soffan för att gestalta en scen ur Martinas barndom. Vi
skrattar gott när improvisatörerna åmar och kråmar sig på scenen. Allt är väldigt omedelbart och sker i stunden. Både stämningen och ljudnivån är hög med vuxenskratt och barngråt, men det är inget man störs av.
– Det var ett jämnt sorl men det störde inte alls. Det var snarare skönt att veta att det inte bara var Clara som lät, säger Lotta efteråt.
De 45 minuterna är snabbt förbi, kanske lite för snabbt till och med, tycker mammorna när de efter föreställningen står och pratar i foajén.
– Det är väl egentligen ganska bra att det inte är längre med tanke på att man har med sig så små barn som inte orkar mer. Men själv hade jag gärna suttit dubbelt så länge och sett och hört mer, för det var så kul, säger Pernilla.
Impro@Boulevard
Vid två tillfällen under våren kan föräldralediga mammor och pappor gå på improvisationsteater på Impro@Boulevard. En känd gäst intervjuas om sitt liv och utsätts under 45 minuter för omedelbar aktionsteater, när tre skådespelare improviserar scener ur gästens liv.
· 6 april kl 13.00, gäst: författaren Pija Lindenbaum.
· 4 maj kl 13.00, gäst: författaren Gunilla Bergström.
Adress: Boulevardteatern, Götgatan 73, telefon 08-642 98 00.
Biljetter kan beställas på Ticnet eller köpas i teaterns biljettkassa. Pris: 130 kronor
Skötbord och micro finns. Barnvagn är tillåten i foajén.
Kommentarer:
Pernilla med Tyra, 11 månader: Det var jättekul att göra något lite annorlunda som var kul för mig, men som Tyra också uppskattade. Improvisatörerna var superduktiga och Martina Haag är en riktigt bra berättare. Det var lagom långt med tanke på att man har sitt barn med sig, även om jag själv gärna hade suttit ännu längre för det var så underhållande.
Lotta med Clara, 7 månader: Det var riktigt roligt och jag skrattade mycket. Kul att få komma iväg på teater trots att man är föräldraledig, och kul att göra något som är mest för oss vuxna, men ändå få ha med sig sin bebis. Det var en skön, tillåtande atmosfär med ett jämnt sorl som inte alls störde upplevelsen. Både skådisarna och pianisten var otroligt skickliga.
Martina med Irma, 3 månader: Det var jättekul att få gå på teater så här mitt på dagen och kunna ta med sig Irma. Jag är otroligt imponerad över hur snabba skådisarna är. Även musiken passade väl in i varje scen som spelades upp. När föreställningen var slut kändes det som om man ville se och höra mer.
Text: Karin Cedronius
Foto: Lisa Björner
|
|



