Julen är över!
Nu är det bara några dagar kvar till allt innehåll ska vara på plats till vårt nästa nummer. Det är alltid lite snärjigt att hinna i lämningstider, allt fokus är på januari och februari. Att göra en tidning som kommer ut varje månad innebär att man lever minst en månad före alla andra. Julen är över för min del, det känns verkligen så.
Tyvärr känner inte alla arrangörer samma ska. Det blir så stressade av att jag piskar på om saker som sker i februari... Men det går att få fram ett och annat ändå! Snart återkommer jag med lite sköna godbitar som händer i stan på det nya året.
Veckans arrangörsskvaller var att Jazzfestivalen är flyttad till juni, jippi, är alltid på semester när den är annars. Det kommer även att bli ett digert barnprogram, kul!
Pratade även precis med Fjärilshuset som berättade att de troligtvis kommer att få ha krokodiler hos sig framöver! Dock var det ganska mycket regelverkstrassel om detta, inte helt otippat kanske....Tänk om det rymmer till Hagaparken och förökar sig i Brunnsviken, vilken grej. Då kunde ha ha krokodilsafari där på somrarna, eller inte. Dags att sluta förhala min lämning....back to work.









