Biljetter till Konserthuset i helgen
Hela veckan har det varit skolkonserter på Konserthuset för stans sexåringar. Karina på Konserthuset berättade för mig att barnen har sjungit med så att taket nästan lyfte, härligt!
Det är Kåbra musikteater från Göteborg som har iklätt sig rollen som tre märkliga rymdlingar som just landat i Konserthuset. Eftersom de aldrig förut varken sett eller hört en symfoniorkester är de mycket nyfikna. Man kan undra hur en violin låter? Eller för den delen, träblåsarna? Många instrument måste undersökas och mycket musik måste spelas innan rymdlingarna är nöjda.
Nu har vi fyra fribiljetter för utlottning till lördagskonserten klockan 16. Maila till mig bums om ni vill gå. Jag drar en vinnare i morgon vid lunchtid.
Det jag funderar på just nu är hur Kåbra kände sig när de tog deras pressbild...en vanlig dag på jobbet?








