Den som väntar på nå't gott
Knappt har våren anlänt och jag måste ändå snegla lite mot hösten 2010. Då anländer nämligen designern Erika Laurells första barnkollektion - Erica Laurell Kids. Hon är tidigare känd för sina damkollektioner, som nu alltså utökas med kläder och accessoarer för barn i virkat och stickat.
Barnkollektionen kommer att bestå av kläder och accessoarer som är ekologiska, färgsprakande och närproducerade. Erica berättar att det blir prickiga och randiga mössor, randiga vantar och fuskpolos - allt i ekologisk bomull. Det kommer också mössor och vantar i ekologisk värmande ull med virkade blomapplikationer med mera. Höstens barnkollektion hittar du hos Ecoloco - en webshop med ekologiska barnkläder, väl värd ett besök i sig.
Om du är av det pyssliga slaget och gillar att virka ska du redan nu kolla in Erica Laurells ekologiska garnkollektion och specialdesignade mönster. I dagarna kommer helt nya barnmönster med gulliga bakelser och fina bollen, nallen och mormorsfilten på bilden nedan. Alla garner och mönster hittar man i webshopen på Ericas Laurells webbsida och även i vissa butiker ute på stan.
I väntan på hösten hänger jag på Ericas webbsida och inspirerande blogg, som verkligen är något för alla som gillar virkade plagg, accessoarer och prylar för både stora och små.






