Grillspettet kan tyckas onödigt men barn brukar älska mat på pinne och de allra minsta valde att doppa spettet i gräddfilen sen direkt i munnen för att sedan pilla i sig grönsakerna med fingrarna.

Kryddiga färsspett i vetetortilla med grönsaker och gräddfil / 4 port:


4 schalottenlökar

2 vitlöksklyftor

1 selleristjälk

2 msk Arla smör-& rapsolja

1 krm torkad rosmarin

1 krm torkad salvia

500 g fläskfärs (nöt-, bland- eller lammfärs går bra, men fläsk blir extra saftigt plus att det är väldigt tacksamt att krydda)

2 ägg

1 tsk salt

svartpeppar

chiliflakes

4 msk Arla smör-&rapsolja

grillspett i trä



Hacka schalottenlök, vitlök och selleri fint. Stek dem mjuka i oljan i en kastrull med smör-&rapsolja. Pudra över rosmarin och salvia. Blanda grönsaksblandningen med färs och ägg. Tillsätt salt och så mycket peppar och chili som
familjen tål/tycker om. Forma små korvar av hela färssmeten och stek gyllenbruna i panna. Låt dem svalna något och trä upp ett och ett på grillspett. Har du ont om tid kan du lägga dem på en ugnsplåt och steka dem i ugn på 200 grader i 12 minuter. Då får de inte lika fin färg dock.


Till servering:

4 vetetortillabröd
Arla Köket ekologisk gräddfil
Finhackade grönsaker (Vi använde rå paprika, cocktailtomater och rädisor samt lätt kokta broccolibuketter och sockerärter.)

Ställ fram grönsakerna i fina skålar. Låt var och en fylla sitt tortillabröd med de grönsaker de gillar, färsspett och gräddfil.

Här finns fler Barn i stan-tips på smarriga maträtter som alla är goda, går fort att göra och dessutom är billiga. Gå även in på Arlas hemsida för ännu mer inspiration.