Fredags mys
Soppan är en fransk klassiker som på finare restauranger kallas ”crème ninon”. Dock är soppan löjligt enkel att göra och fantastiskt god med sin finstämda sötma från ärtorna.Grön ärtsoppa med skinka / 4 port
30 min
4 portioner:
2 vitlöksklyftor
4 schalottenlökar
25 g Arla svenskt smör
1 liter vatten
3 dl Arla Köket vispgrädde
2 hönsbuljongtärningar
600 g gröna ärtor
1/2 kruka basilika
Hacka vitlök och schalottenlök fint och fräs det i smör. Tillsätt vatten, grädde och buljongtärningar och låt det koka ihop ordentligt. Tillsätt ärtor och basilika (spar några blad till garnering) och mixa soppan slät med en stavmixer. Låt soppan få ett uppkok och häll den i termos.
Servering:
2 dl Arla Ko gräddfil
200 g strimlad kokt skinka
Strimla skinkan fint och lägg det i en burk. Tag med termos, gräddfil och skinka ut i naturen. Häll upp soppan i kåsor, klicka i gräddfil och toppa med skinka. Om det är varmt ute, lägg gräddfilsförpackningen mellan två kylklampar och linda tidningspapper om tills det är dags att äta.














