


6–10 år
Visning
Slott
Familjevisning på Gripsholms slott
3 maj–27 sep
Gripsholms slott
Fängelsehålor, rustkammare, kanoner, ett uppstoppat lejon. Hundratals porträtt som följer dig med blicken i de vindlande gångarna… ta med barn och barnbarn till den spännande vasaborgen.
Vasaborgen Gripsholm kan du upptäcka på egen hand och i egen takt, men att följa med på en guidad slottstur ger så mycket mer. Vår familjevisning är anpassad till barn i åldern 6–10 år men är lika underhållande för medföljande vuxna.
Visningen är ca 45 minuter och på svenska.
När
Maj–14 juni: lördag, söndag kl. 13.00
15 juni–15 aug: dagligen kl. 13.00
16 aug–sept: lördag, söndag kl. 13.00
Pris
200 kr – Entré & visning
180 kr – Entré & visning Student
80 kr – Entré & visning barn 7-17 år
Bra att veta
Hitta hit
Med bil: E 20 mellan Stockholm och Eskilstuna, sväng av trafikplats Läggesta. Skyltat mot Gripsholm/Mariefred. Fri parkering för slottsbesökare.
Med tåg, SJ regionaltåg mellan Stockholm och Eskilstuna. Stig av i Läggesta, buss eller sommartid museijärnväg (ÖSlJ) till Gripsholm/Mariefred.
Med ångbåt från Stadshuskajen med S/S Mariefred.
Annonser:
Annonser: