Hemligt uppdrag! En dag i spionernas värld

5 juli

Vaxholms Fästnings Museum

Kliv in i skuggornas värld på Vaxholms kastell – Söndag den 5 juli.
Är du redo att knäcka koden? Följ med på en djupdykning i spioneriets dolda historia och framtidens digitala slagfält. Under en fullspäckad dag förvandlas museet till högkvarter för agenter i alla åldrar.

Dagens brief:

Följ med bakom kulisserna: häng med på våra spännande spionguideturer. Vi tar dig genom utställningarna och berättar om historierna från spioneriets mörka vrår.

Historiska avslöjanden: hör författaren och f.d. SÄPO-kommissarien Göran Janrell berätta om marinspionen Hilding Andersson.

Digitalt självförsvar: lyssna på cybersäkerhetsexperten om hur du skyddar dig mot moderna cyberattacker.

Dolda platser: exklusiv filmvisning med Hidden in Sweden.

För de yngre agenterna: knäck chiffer i kodstationen eller utmana familjen i vår spion-tipspromenad på borggården. Museets drop-inaktivitet med ”Kalle Kanonkula och hans vänner pågår även hela dagen.

Vågar du anta utmaningen? Prova på Kastellets Escape Room

Njut av en ”Agent-fika” i museets spioninspirerade café.

När

Söndag 5/7 kl. 11:00–17:00

Pris

Vuxna: 120 kr
Pensionärer: 100 kr
Ungdomar 13–18 år: 60 kr
Barn och unga t.o.m. 12 år har fri entré!

Bra att veta

Okej med matsäck

Hiss och ramper

Kafé

Restaurang

Skötbord

Hitta hit

Buss 670 från Tekniska högskolan till Vaxholm. Året runt Waxholmsbolaget från Vaxholm och Stockholm. Sommartid båt Vaxholm-Kastellet, taxibåt och Strömma kanalbolaget.

Annonser:

Annonser:

Spana in Barn i stans alla finfina guider