

2–11 år
Teater
Utomhus
Pettson och Findus – pannkakstårtan
10 jun–13 aug
Mälarhöjdens Friluftsteater
Det är Findus födelsedag och Pettson ska som vanligt baka en pannkakstårta. Men mjölet är slut och cykeln har punktering och nyckeln till snickarboden är borta och Anderssons tjur har lagt beslag på den långa stegen. Så hur ska det nu gå med kalaset?
Vilken tur att Pettson är uppfinningsrik gubbe! Så med hjälp av ett metspö, en rödgul gardin och Jussi Björling går allt till slut som det ska, trots att han får äggröra över hela byxorna. Men varför tror grannen Gustavsson att Pettson har blivit tokig? Och varför vill han inte smaka på pannkakstårtan?
Comedy Art Theatres nya barnteater ”Pettson och Findus PANNKAKSTÅRTAN” är en varm, rolig och fartfylld berättelse som bygger på boken med samma namn skriven av Sven Nordqvist.
Föreställningen är ca 50 minuter lång.
När
10, 11, 17, 18 juni
5, 6, 12, 13 aug
Pris
Ord 230 kr
Barn under 2 år går gratis