0–12 år

Jullov

Upptäck Sagovärldar på jullovet!

26 dec–11 jan 2026

Etnografiska museet

Läs om när Barnpatrullen besökte Sagovärldar här!

Följ med på en resa till fantasins land i utställningen Sagovärldar. Här får barn och deras vuxna lyssna till berättelser från hela världen – myter, legender, skapelseberättelser och sagor. Fri entré för alla under 19 år.
Sagor och berättelser är tidlösa. Här finns det universellt mänskliga: kampen mellan ont och gott, avund och självuppoffring, sorg och glädje, liv och död. Hjältar och berättelser färdas genom världens kulturer och trossystem. Namn och miljöer förändras, men kärnan förblir densamma – den handlar om att vara människa och de berör alla. 

Följ med på en resa genom tretton berättelser från världens alla bebodda kontinenter. Kanske möter du någon figur du redan känner till, eller upptäcker en ny favoritsaga du aldrig hört förut?

När

Onsdag 24 dec Julafton: Stängt
Torsdag 25 dec Juldagen: Stängt
Fredag 26 dec Annandag jul: 11–17
Mellandagar 27-30 dec: 11–17
Onsdag 31 dec Nyårsafton: Stängt
To 1 jan Nyårsdagen: Stängt
Nyårsveckan 2-4 jan 2026: 11–17
Må 5 jan Trettondagsafton 2026: 11–17
Ti 6 jan Trettondagen 2026: 11-17

Pris

Årskort 200 kr
Dagbiljett 160 kr
Fri entré för barn och unga upp till 19 år

Bra att veta

Okej med matsäck

Hiss och ramper

Kafé

Restaurang

Skötbord

Hitta hit

Buss 69 från Sergels torg, hållplats Museiparken på Gärdet.

Annonser:

Annonser:

Spana in Barn i stans alla finfina guider