Aktiviteter på Utsikten
17 jun–15 aug
Utsikten
Utsikten är ArkDes uteplats bredvid Moderna Museets restaurang.
Var med och lek! Det är utflykt till klipporna!
I sommar har Utsikten blivit ett klipplandskap för rörelse och upptäckande för barn i alla åldrar! Varje onsdag och lördag, klockan 13:00–15:00, finns ArkDes pedagoger på Utsikten för lek, lärande och aktiviteter med tema: utflykt till klipporna. Var med och spela spel, rulla kula och hitta hemliga ställen!
Vid kraftigt regn går utflykten istället till ArkDes Studio för skapandeaktiviteter inspirerade av klipporna. Aktiviteten är kostnadsfri.
När
Onsdagar och lördagar 17 juni–15 augusti (undantaget midsommardagen 20 juni).
Klockan: 13:00–15:00
Pris
Gratis
Bra att veta
Hitta hit
Buss 65 till hållplats ArkDes/Moderna museet. Närmaste tunnelbanestation är Kungsträdgården. Färja från Slussen till Skeppsholmen.
Utsikten ligger på ArkDes baksida, bredvid Moderna Museets restaurang. Från Exercisplan går du igenom Moderna museet och ut via bakdörrarna vid restaurangen. Från Färjeläget går du till Svensksundsvägen 15 B och tar sedan grusgången upp till Utsikten.
Annonser:
Annonser: