Jullov på Nordiska museet
19 dec–10 jan 2027
Nordiska museet
Julen på Nordiska museet är magisk! Res genom tid och rum, julstöka som på 1890-talet eller kliv igenom en mystisk portal i Tidsvalvet. På julen kan allt hända…
Gör dig redo — för när du kliver in på Nordiska museet blir du en upptäcktsresande i tid och rum på uppdrag i ett gåtfullt museum. Och hos oss kommer också du stå öga mot öga med Gustav Vasa, vi lovar. Dessutom kan du gå på Uppdrag: Väsen, och bli en väsenspanare som listar ut vilket, eller vilka väsen, som smitit ut från arkivet. Välkommen, vi har öppet alla dagar på jullovet!
Uppdrag: Väsen
Någon glömde låsa dörren till väsenarkivet igår kväll. Nu händer märkliga saker på museet. Runt Gustav Vasa hörs… musik? Eller är det fågelkvitter?
Stora hallens golv har förvandlats till gräsmatta. Det hörs dova dunsar i norra tvärgången. Ett väsen har smitit ut! Nu behövs din hjälp att undersöka spåren. Ledtrådarna hjälper dig att avslöja om och i så fall vilket väsen det kan vara. Det är dags för dig att lösa Uppdrag: Väsen!
Uppdrag: Väsen består av sex skåp som har byggts upp och dekorerats för hand i museets egen verkstad. Skåpen är utplacerade på olika platser på museet och i varje skåp väntar nya ledtrådar och överraskningar. Med hjälp av spakar, ljuseffekter och andra interaktiva lösningar får du undersöka, upptäcka och med hjälp av din fantasi lösa mysteriet.
Julstöka som på 1890-talet i Lekstugan
Julen närmar sig och det är mycket att stå i på gården. Julgranen hänger som den ska i taket (ja, faktiskt!) men det saknas något? Julbaket och julbordet ska bli klart, djuren ska ha något gott och vi behöver mycket ved i kylan. Och gårdstomten, har han fått sin gröt? Annars stannar han inte kvar och vaktar gården nästa år!
Gå till historien i Tidsvalvet
Det finns en magisk portal längst ner i museet. Genom den kan du resa genom barnens historia, ställ in siktet på 1870, 1940 eller 1908!
När
29 dec 2026 – 10 jan 2027
Pris
Ordinarie entré: 170 kr
Barn: 0–75 kr
Bra att veta
Hitta hit
Buss: Linje 67, 69 eller 76.
Tunnelbana: Station Karlaplan.
Färja: till Allmänna gränd från Slussen. På sommaren finns även en färjeförbindelse till Nybroplan.
Spårvagn: Linje 7, Spårväg City
Vanliga frågor och svar
Annonser: